VIDEO

Oglądaj filmy i seriale przez internet, korzystając z platformy VOD

Oglądaj filmy i seriale przez internet, korzystając z platformy VOD

Każdy kinomaniak może dziś oglądać kinowe hity bez konieczności wychodzenia z domu. Pozwalają na to platformy VOD, znane jako „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Jakie możliwości zapewniają tego typu serwisy i jak z nich korzystać? Czy rozwiązanie takie zawsze jest legalne? Na te odpowiedzi odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega usługa VOD? 

Dzięki usłudze VOD, filmy i seriale można wyświetlać nawet wtedy, gdy nie posiadamy telewizora. Wystarczy, że dysponujemy dowolnym urządzeniem z dostępem do internetu. Może to być na przykład laptop, komputer stacjonarny, tablet, smartfon, odbiornik Smart Tv czy konsola do gier. Transmisja jest udostępniana przez serwis VOD w technologii strumieniowej, z pominięciem sygnału analogowego czy satelitarnego.  

Platformy VOD seriale i filmy udostępniają w dwóch wariantach – płatnym i darmowym. Zapłacić będziemy zwykle musieli za możliwość oglądania najnowszych produkcji filmowych i telewizyjnych. Aby uzyskać do nich dostęp, należy kupić unikalny kod. Po jego wprowadzeniu mamy określony czas na obejrzenie wybranego materiału – na platformie IPLA jest to aż 48 godzin. Nagranie można przez pełne 2 doby wielokrotnie odtwarzać, wstrzymywać, wznawiać czy przewijać do dowolnego momentu. Istnieje także możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu, co pozwala zyskać nieograniczony dostęp do tysięcy filmów i seriali. Serwisy VOD zapewniają wygodne opcje płatności, w tym za pośrednictwem systemu BLIK czy systemu szybkich płatności online. Niektóre platformy umożliwiają oglądanie materiałów bez reklam. 

Jak korzystać z platform VOD? 

Materiały można odtwarzać zarówno z poziomu przeglądarki stron internetowych, jak i wykorzystując w tym celu pobraną wcześniej aplikację. Dzięki temu zyskujemy możliwość oglądania filmów i seriali w dowolnym miejscu, również poza domem. Aby odnaleźć interesujący nas materiał, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki na platformie – można wpisać np. tytuł produkcji czy nazwisko reżysera. Inną opcją jest poszukiwanie filmu według kategorii odpowiadających gatunkom filmowym, np. sensacyjne, przygodowe czy dla dzieci. Po wybraniu nagrania VOD, warto również zapoznać się z podstawowymi informacji na jego temat, np. opisem fabuły, czasem trwania filmu, obsadą aktorską, nazwiskiem scenarzysty, reżysera czy osób odpowiedzialnych za zdjęcia i muzykę. 

Filmy na platformie VOD można oglądać w wysokiej jakości pod warunkiem, że korzystamy ze stabilnego łącza o dużej przepustowości. Jeżeli dysponujemy wolnym internetem, wtedy obraz może się wieszać, długo buforować czy być niewystarczająco ostry. Najwyższy komfort domowego seansu zapewnia łącze światłowodowe. Warto również połączyć urządzenie z telewizorem lub monitorem, aby wyświetlać obraz na dużym ekranie. Można tego dokonać w sposób przewodowy, korzystając z kabla HDMI lub przejściówki HDMI-USB. Połączenie nawiążemy również bezprzewodowo, co umożliwia funkcja Wi-Fi Direct oraz przystawka telewizyjna, np. Google Chromecast. 

Czy wyświetlanie filmów w serwisach VOD jest legalne? 

Jeżeli korzystamy ze znanych i działających od wielu lat platform VOD, takich jak np. IPLA, wtedy nie musimy się obawiać o legalność takiego rozwiązania. Zyskujemy również możliwość oglądania filmów w nienagannej jakości.

W sieci można jednak trafić na serwisy, które działają w sposób bezprawny. Nie posiadają uprawnień do udostępniania oryginalnych materiałów video, dlatego zamieszczają nielegalne nagrania, których jakość obrazu i dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Właściciele takich stron mogą również próbować wyłudzić dane osobowe użytkownika – np. numer karty kredytowej czy dane umożliwiające dostęp do bankowości internetowej. Często nakłaniają również do wysłania SMS-a, lecz zamiast kodu do filmu, przesłanie wiadomości powoduje uruchomienie kosztowej subskrypcji. Dlatego warto korzystać jedynie ze sprawdzonych platform „video na życzenie”, których wiarygodności możemy być pewni. Dzięki temu nie musimy się obawiać ryzyka, że narazimy się na problemy z prawem.