VIDEO

Oglądanie filmów w internecie może być bezpieczne i legalne

Oglądanie filmów w internecie może być bezpieczne i legalne

Oglądanie filmów i seriali zaciszu własnego domu może być wygodne i nie narażać na duże koszty. Aby móc oglądać nagrania video w wysokiej jakości, nie jest konieczne opłacanie drogiego abonamentu telewizyjnego. Alternatywne rozwiązanie stanowi korzystanie z usługi VOD. W artykule wyjaśniamy, na czym ona polega i jak korzystać z niej w pełni legalny sposób.

Na czym polega usługa VOD? 

VOD to usługa dostarczana zwykle przez platformy telewizji internetowej. W odróżnieniu od kanałów telewizyjnych udostępnianych w czasie rzeczywistym przez internet, w tym przypadku mamy do czynienia z wirtualną wypożyczalnią. Użytkownik może wybierać spośród setek materiałów zgromadzonych w bibliotece danego serwisu. Na platformach VOD filmy i seriale są dostępne zarówno w wersji płatnej, jak i bezpłatnej. Darmowe materiały to zazwyczaj starsze produkcje kinowe i telewizyjne – wśród nich znajdziemy takie ponadczasowe tytuły jak np. „Kogel Mogel” czy „Sami swoi”. 

Usługa VOD nie bez powodów jest określona jako „video na żądanie” lub „video na życzenie”. Użytkownik samodzielnie wybiera interesujące go nagranie – nie musi więc ograniczać się do oferty kanałów telewizyjnych. Może oglądać filmy w dowolnie wybranym przez siebie czasie, bez uwzględniania sztywnej ramówki. Transmisja przebiega z użyciem technologii strumieniowej. Oznacza to, że nagranie może być odtworzone w sieci internetowej. Uruchomimy wybrany film z poziomu przeglądarki witryn internetowych lub korzystając z aplikacji udostępnianej przez daną platformę VOD. 

Jak oglądać filmy w serwisie VOD? 

Aby wyświetlać w serwisie VOD seriale i filmy w wersji bezpłatnej, wystarczy odszukać wybraną pozycję, a następnie ją uruchomić. W celu znalezienia filmu można skorzystać z udostępnianej na platformie wyszukiwarki. Należy w tym przypadku wpisać taką informację, jak np. nazwa filmu, nazwisko aktora, scenarzysty czy reżysera. Nagrania można również wyszukiwać według kategorii, podzielonych ze względu na gatunek filmu – np. sensacyjny, komediowy czy thriller.  

Jeżeli chcemy uzyskać dostęp do płatnego materiału w wypożyczalni VOD, wtedy niezbędne będzie wykupienie unikalnego kodu. Po jego wprowadzeniu odliczany jest czas, jaki użytkownik ma na obejrzenie filmu. Na platformie IPLA wszystkie nagrania można wyświetlać przez 48 godzin. Istnieje również możliwość ich przewijania, wstrzymywania i wznawiania. Użytkownicy tego serwisu oglądają filmy i seriale bez reklam. Dzięki temu nie muszą się obawiać, że najciekawsza scena zostanie nagle przerwana krzykliwym i denerwującym spotem. 

Aby oglądanie materiałów na platformie VOD było wygodne, warto zadbać o stabilne i szybkie łącze internetowe. Jeżeli chcemy wyświetlać domowe seanse w domu, wtedy najlepiej sprawdzi się internet światłowodowy. Osoby, które często podróżują, mogą rozważyć korzystanie z internetu mobilnego LTE. Nagrania można odtwarzać z poziomu dowolnego urządzenia obsługującego internet. Będzie to np. smartfon, tablet, komputer, telewizor Smart TV czy konsola PlayStation. 

Czy korzystanie z serwisów VOD jest legalne i bezpieczne? 

Część osób odczuwa opory przed korzystaniem z platform VOD, obawiając się o bezpieczeństwo i legalność takiego rozwiązania. Okazuje się na szczęście, że popularne serwisy „video na życzenie” działają w sposób całkowicie zgodny z prawem. Należy do nich m.in. platforma IPLA, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat. Możemy być w tym przypadku pewni, że korzystając z takich materiałów nie uczestniczymy w łamaniu praw autorskich. Otrzymujemy nagranie w wysokiej jakości, którego wyświetlenie dostarczy nam wspaniałej rozrywki. 

W sieci można jednak spotkać również serwisy, które udostępniają w swoich bazach filmy i seriale w sposób bezprawny. Najczęściej jakość takich nagrań pozostawia sporo do życzenia. Może się również okazać, że korzystając z platform o wątpliwej wiarygodności, staniemy się ofiarami działań cyberprzestępców. Wyłudzają oni poufne dane użytkowników oraz udostępniają szkodliwe aplikacje, które okazują się być wirusami.