VIDEO

Telewizja na żądanie

Telewizja na żądanie

Systemy wideo na żądanie (VoD) lub audio-wideo na żądanie (AVoD) umożliwiają użytkownikom wybieranie i oglądanie / słuchanie treści wideo lub audio na żądanie. Kiedyś były dostępne tylko przy okazji wyboru odpowiedniego pakietu telewizji kablowej. Dziś telewizja internetowa sprawiła, że możemy oglądać filmy online, gdzie chcemy i kiedy chcemy.

Jak to działa?

Systemy VoD albo przesyłają strumieniowo zawartość za pośrednictwem dekodera, umożliwiając oglądanie w czasie rzeczywistym, lub pobierają ją na urządzenie takie jak komputer, cyfrowy rejestrator wideo, osobisty rejestrator wideo lub przenośny odtwarzacz multimedialny do przeglądania w dowolnym momencie. Systemy pobierania i przesyłania strumieniowego wideo na żądanie zapewniają użytkownikowi duży zestaw funkcji magnetowidu, w tym pauzę, szybkie przewijanie do przodu, szybkie przewijanie do tyłu, wolne przewijanie do przodu, wolne przewijanie do tyłu, przeskakiwanie do poprzedniej / przyszłej klatki itp. Funkcje te nazywane są trybami trick. W przypadku dyskowych systemów przesyłania strumieniowego, które przechowują i przesyłają strumieniowo programy z dysku twardego, tryby tricków wymagają dodatkowego przetwarzania i przechowywania po stronie serwera, ponieważ muszą być przechowywane osobne pliki do szybkiego przewijania do przodu i do tyłu. Oparte na pamięci systemy przesyłania strumieniowego VoD mają tę zaletę, że mogą wykonywać tryby tricków bezpośrednio z pamięci RAM, co nie wymaga dodatkowej pamięci ani cykli procesora ze strony procesora.

Możliwe jest umieszczenie serwerów wideo w sieciach LAN, w którym to przypadku mogą one zapewnić bardzo szybką odpowiedź użytkownikom. Strumieniowe serwery wideo mogą również służyć szerszej społeczności za pośrednictwem sieci WAN, w którym to przypadku szybkość reakcji może zostać zmniejszona.

Filmy na życzenie i telewizja internetowa

Telewizja internetowa, TVIP lub telewizja w Internecie to transmisja siatki programowej przez Internet. Mogą być znane „normalne” kanały telewizyjne lub kanały specjalnie zaprojektowane dla Internetu, gdzie znajdziemy na przykład biblioteki zawierające filmy online. Telewizja internetowa, w uproszczonej formie, to nic innego jak dostarczanie wideo i audio przez Internet; a sposób wspomagania transmisji różni się w zależności od monitora komputera, poprzez użycie iPoda lub telefonu komórkowego, po telewizor, jeśli jest on wyposażony w dekoder.

Niedawne wprowadzenie technologii telewizji przez protokół internetowy, powszechnie znanej jako IPTV, dokonało rewolucji w sieciach dystrybucyjnych sygnałów telewizyjnych, umożliwiając wyeliminowanie wielu problemów związanych z siecią dystrybucyjną opartą na kablach koncentrycznych, w szczególności związanych z degradacją sygnał, zakłócenia, poziomy sygnału i pojemność transmisji pasma kanału. Ponadto, dzięki protokołowi IP (Internet Protocol), możliwe będzie połączenie kilku interfejsów w jednostce wielofunkcyjnej oraz nadawanie i dystrybucję różnorodnych i różnorodnych usług w tej samej sieci, które wcześniej wymagały zróżnicowanej infrastruktury, w tym: sygnałów telewizyjnych, usługi telefoniczne i szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Zasadniczo koncepcja telewizji internetowej nie jest całkiem nowa, ponieważ pod względem usług istnieje na bazie rozwiązań, które są dostępne i łączą połączenie usług telewizyjnych, telefonii i dostępu do Internetu. Kolejnym czynnikiem jest postęp w technologiach dostępu i platformach telefonii pakietowej i wideo. Wariant ADSL (asymetryczna cyfrowa linia abonencka), znany jako ADSL2 +, stanowi zmianę w efektywnej wydajności połączenia internetowego w oryginalnym formacie, nie wspominając o nowszych rozwiązaniach, takich jak VDSL (DSL o bardzo dużej szybkości). Dostęp za pośrednictwem światłowodu w jego bardziej popularnej formie, znanej jako PON (pasywna sieć optyczna), odzwierciedla jeszcze bardziej odważny sposób, zaowocował znacznymi inwestycjami w tę technologię, poszukując szybkiego dostępu do Internetu.